مقالات

تحلیل پلتفرم yEarn Finance (وای ارن فایننس)

تحلیل پلتفرم yEarn Finance (وای ارن فایننس)

در این مطلب از تترفا به بررسی پلتفرم وای ارن فایننس می پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پروتکل yEarn Finance یکی از جنجالی‌ترین و کاربردی‌ترین پروتکل‌های حوزه دیفای است که این روزها بسیار محبوب شده‌‌‌‌ است.

این پروتکل قصد دارد با به حداکثر رساندن نرخ بهره برای سرمایه‌گذاران در حوزه دیفای، به نحوی سرمایه‌گذاری در دیفای را ساده کند.

توکن YFI این اکوسیستم، به بیت کوین حوزه دیفای مشهور شده‌‌‌‌ است .

و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن، با انتخاب مجموعه‌ای از پروتکل‌های دیفای با بالاترین سود سالیانه (APY) فارمینگ بهره (Yeild Farming) انجام می‌گیرد.

سازنده این اکوسیستم، برنامه نویسی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) است.

تحلیل پروژه وای ارن فایننس
تحلیل پروژه وای ارن فایننس

و ادعا می‌کند که این اکوسیستم و پروتکل آن را، برای ساده کردن استفاده از ییلد فارمینگ و حذف پیچیدگی‌های آن، برای همه افراد از جمله خودش ایجاد کرده است.

او حتی هیچ توکنی را برای خود ذخیره نکرده است و بارها در حساب توییتری خود یادآور شده که این پروتکل را برای استفاده خودش ایجاد کرده‌‌‌‌ و همان‌طور که اولین کاربر آن بوده است.

تا انتهای راه نیز از این پروتکل استفاده خواهد کرد. او قصد دارد این پروتکل را به امن‌ترین پروتکل پرسود دیفای برای کاربران، تبدیل سازد.

ییلد فارمینگ (Yeild Farming) چیست؟

فارمینگ بهره (Yeild Farming یا اصطلاحا ییلد فارمینگ) یکی از روش‌های پرطرفدار بین صاحبان رمزارزها، جهت به دست آوردن درآمد مستمر است.

این کار با قرار دادن مقداری از رمزارزهای مختلف (به‌صورت ثابت) در یک حساب و کسب سود از آن اتفاق می‌افتد، چیزی شبیه به یک حساب سرمایه‌گذاری با نرخ بهره.

در ادامه، درمورد تولید بهره (فارمینگ) با توکن وای فای (YFI) در پلتفرم yEarn Finance (وای ارن فایننس) توضیح بیشتری خواهیم داد.

چراکه این پلتفرم، اخیرا بهترین عملکرد را بین سایر استخرهای فارمینگ داشته است.

پلتفرم yEarn Finance (وای ارن فایننس) چیست؟

اکوسیستم yEarn Finance، مجموعه‌ای از پروتکل‌های دیفای که در بلاکچین اتریوم کار می‌کنند را ایجاد کرده است.

کاربران این اکوسیستم با ترکیب چندین پروتکل و سرمایه‌گذاری با ترکیب‌های مشخص، می‌توانند درصد سود سالیانه ییلد فارمینگ خود را بهینه کرده و به بالاترین میزان برسانند.

این اکوسیستم پروتکل‌های مختلفی را شامی می‌شود، اما محبوب‌ترین پروتکل آن، همنام با خود اکوسیستم است و yearn.finance نام دارد.

پروتکل‌های موجود در این اکوسیستم عبارتند از:

yearn.finance: این پروتکل، با تقسیم سرمایه کاربران بین پروتکل‌های وام‌دهی دیفای (مثل Compound ،Dydx و Aave) درصد سود سالیانه را بهینه می‌سازد.

yswap.exchange: در این پروتکل، کاربران می‌توانند به صورت دستی سرمایه خود را مدیریت کرده و آن را به پروتکل‌های مختلف دیفای واریز کنند.

ytrade.finance: کاربران می‌توانند در این پروتکل با لوریج 1000 برابر استیبل کوین ها، پوزیشن‌های کوتاه یا بلند مدت اتخاذ کنند. (این پروتکل و دو پروتکل بعد، هنوز در حالت تست قرار دارند.)

yliquidate.finance: این پروتکل برای کسب سود از وام‌های فلش (Flash loan) در Aave استفاده می‌کند.

iborrow.finance: در این پروتکل نیز بدهی کاربران با Aave توکنیزه می‌شود.

و افراد قادر خواهند بود که از این بدهی‌های توکنیزه‌شده، در سایر پروتکل‌های دیفای استفاده کنند.

پروژه yEarn Finance توکن مدیریتی و بومی خود به نام YFI (وای فای) را ماه گذشته منتشر کرد، تا تحولی در حوزه فارمینگ بهره در سیستم‌های مالی غیرمتمرکز ایجاد نماید.

در اولین ماه بعد از انتشار، ارزش کل سرمایه قرار گرفته در این پلتفرم کسب بهره، به 611 میلیون دلار رسیده است که نشان‌دهنده‌ی رشد سریع این پلتفرم می‌باشد.

طبق تخمین‌ها، استیک کردن استیبل کوین ها (مثل USDT، USDC، DAI و TUSD) در Y Pool (استخر فارمینگ yEarn) بهره سالیانه‌ای معادل 896 درصد خواهد داشت.

که نرخی فوق‌العاده در مقایسه با استخرهای فارمینگ دیگر می‌باشد.

این موضوع همچنین موجب افزایش علاقه و جذب سرمایه‌گذاران به توکن YFI شد و در چند روز گذشته، قیمت YFI به 12,800 دلار رسید.

که نشان‌دهنده‌ی حدود 330 درصد افزایش، نسبت به نقطه کف آن در 13 آگوست، یعنی 3,005 دلار می‌باشد.

هشدار:

فارمینگ بهره به دلیل ماهیت آزمایشی شبکه اتریوم، بسیار پرریسک می‌باشد و ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

هرگز بیشتر از مقداری که از دست دادن آن برای شما قابل جبران است، استیک یا فارمینگ نکنید. این مقاله یک پیشنهاد مالی و تجاری نیست.

استخر فارمینگ وای ارن (yEarn) چیست؟

همانطور که گفتیم استخر Y در iEarn (نام قدیمی وای ارن) که پیش‌تر با نام yearn.finance به آن اشاره کردیم، یک ابزار بهینه‌سازی ییلد فارمینگ است.

این استخر به صورت خودکار، دارایی موجود در خود را در پروژه‌های مختلف دیفای (سیستم‌های مالی غیرمتمرکز) سرمایه‌گذاری می‌کند و بهترین پروژه‌ها با بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را جهت انجام این سرمایه‌گذاری، انتخاب می‌نماید.

در پروتکل دیفای، یک قرارداد هوشمند از مبالغ سرمایه‌گذاری شده نگهداری می‌کند، لذا این پروژه بدون نیاز به وثیقه باقی می‌ماند.

خود این استخر، در حال حاضر از پنج استیبل کوین مختلف (DAI، USDC، USDT، TUSD و SUSD) پشتیبانی می‌کند و آن‌ها را پس از دریافت، به توکن Y تبدیل می‌نماید.

یعنی مثلا USDT به YUSDT تبدیل خواهد شد. همانطور که گفته‌‌‌ شد مجموع مبالغ ذخیره‌ شده‌‌‌‌ در این استخر، به پروژه‌هایی که بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را دارند، مثل Compound، Aave و dYdX وام داده می‌شود.

البته باتوجه به تغییرات نرخ بهره در پروتکل‌ها و همچنین تصمیمات انجمن مدیریتی این اکوسیستم، این پروتکل‌ها و استیبل کوین ها ممکن است.

تغییر کنند یا سهم اختصاص‌گیری مبالغ به هر پروتکل، باتوجه به اینکه کدام روتکل سود بالاتری را پیشنهاد می‌دهد، تنظیم شود.

نمهایتا این پروتکل تنها مقدار اندکی کارمزد دریافت می‌کند که به دارندگان YFI اختصاص می‌یابد.

گفته می‌شود که استخرهای yPool بسیار پرریسک‌تر از سایر پروژه‌های دیفای مثل Compound هستند.

زیرا سرمایه را بین پروتکل‌های مختلفی پخش می‌کنند، که خود آن‌ها نیز ریسک زیادی دارند.

توکن YFI (وای فای) چیست؟

توکن YFI، توکن مدیریتی و بومی yEarn (که قبلا با نام iEarn شناخته می‌شد) است.

دارندگان این توکن، می‌توانند درمورد تصمیمات مدیریتی این شبکه، مثل قطع توزیع توکن‌های جدید، رای بدهند.

Andre Cronje، خالق YFI، در هنگام انتشار اولیه این توکن یادآور شد که وای فای به‌صورت اولیه، هیچ ارزش مالی ندارد و ارزش آن صفر است.

البته سپس با گسترش این پلتفرم، این توکن نیز ارزشمند شد و ارزش آن درحال افزایش است.

گفته‌‌‌‌ شده‌‌‌‌ که میزان عرضه توکن YFI مجموعا 30,000 واحد خواهد بود.

جو فعلی بازار ارزهای دیجیتال و عواملی مانند انتشار yInsure Finance، حمایت رهبران این صنعت مثل آرتور هیز از این توکن و رونق یافتن شدید بخش سیستم‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای)، موجب رشد قیمت yEarn Finance شده‌‌‌اند.

این افزایش قیمت، اخیرا موجب شد که قیمت یک توکن وای فای (YFI) از یک واحد بیت کوین نیز بالاتر رود.

این رخداد، یعنی رسیدن قیمت توکن وای فای به بالاتر از قیمت بیت کوین، خبری جنجالی در دنیای رمزارزها بود.

دقت داشته باشید که وای ارن فایننس در ایران، اشتباهاً با نام یرن فایننس شناخته می‌شود، که این تلفظ اشتباه است و تلفظ وای ارن فایننس و توکن وای فای صحیح می‌باشد.

به‌علاوه، Balancer pool، که یک استخر محبوب است، (در استخر YFI 2%, DAI 98%) نیازمند استیک کردن YFI است که‌ توکن‌های جدید را به خود جذب می‌کند.

فارمرهای دیفای به زبان ساده، YFI و DAI را استیک می‌کنند تا توکن‌های BPT دریافت کنند و این توکن‌های BPT را در ygov.finance استیک می‌کنند، تا YFI بیشتری به‌دست آورند.

این چرخه فارمینگ، روندی مانند یک سیستم تصاعدی (شبیه به پانزی) را ایجاد می‌کند که به‌صورت بالقوه می‌تواند نتایج پرخطری داشته باشد.

چطور توکن YFI در پلتفرم yEarn Finance را به‌دست آوریم؟

در حال حاضر سه روش و استخر وجود دارند که در ازای استیک کردن، توکن وای فای (YFI) پاداش می‌دهند. هرکدام از این روش‌ها، در مجموع 10,000 توکن YFI تولید می‌کنند:

اولین و ساده‌ترین استخر جهت دسترسی، Y Pool در Curve.Fi می‌باشد.

این استخر، مجموعه‌ای از استیبل کوین ها را به‌صورت خودکار در پروتکل‌های وام‌دهی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند.

این نوع استخر معمولا پرخطر دانسته می‌شود؛ زیرا نه‌تنها قرارداد هوشمند خودش، بلکه قراردادهای هوشمند سایر پروتکل‌های سرمایه‌ گذاری نیز دارای ریسک هستند.

افزودن نقدینگی به 2% : YFI : 98% – DAI Pool در Balancer و استیک کردن توکن های BPT در ygov.finance
افزودن نقدینگی به 2% : YFI: 98% – yCurve Pool در Balancer و استیک کردن توکن های BPT در ygov.finance

در کدام صرافی‌ها می‌توانیم توکن YFI را ترید کنیم؟

صرافی‌های مختلفی مانند Binance ،Balancer ،Uniswap و MXC از توکن وای فای پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید در آن‌ها با این توکن ترید کنید.

سخن پایانی

درمجموع، آینده‌ی توکن وای فای (YFI) و پروژه وای ارن فایننس (yEarn Finance) شدیدا به تصمیمات اعضای جامعه آن وابست است.

عرضه و توزیع YFI نیز با تصمیم این جامعه صورت می‌گیرد. ویژگی رای‌گیری در yEarn به دارندگان YFI اجازه می‌دهد تا روند توسعه این پلتفرم را انتخاب کنند.

باید دید که آیا توکن YFI به روند پرقدرت خود ادامه می‌دهد و حوزه سیستم های مالی غیرمتمرکز را متحول می‌کند و یا رشد آن دچار چالش‌هایی خواهد شد.

گردآوری : وبلاگ تترفا

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا