مقالات

آیا گیت کوین یک ارز دیجیتال است؟ + Gitcoin چه کارایی دارد؟

آیا گیت کوین یک ارز دیجیتال است؟ + Gitcoin چه کارایی دارد؟

در این مطلب از تترفا به بررسی گیت کوین می پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.‌‌‌‌‌‌‌

گیت کوین(GTC)، نوعی پلتفرم ارائه دهنده ارز دیجیتال است که کاربران در بستر آن، اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

هدف اصلی گیت کوین حمایت از گسترش پروژه های منبع باز است که در حال حاضر ویتالیک بوترین یکی از بزرگترین حامیان آن است.

گیت کوین یک دائو است که برنامه نویس ها و توسعه دهندگان را تشویق می کند تا بر روی ساخت زیرساخت‌های عمومی دیجیتال ضروری کار کنند.

گیت کوین با مرتبط کردن توسعه دهندگان و برنامه نویسان، موجب می شود که دستمزد آنها در همان پلتفرم پرداخت شود.

قراردادهای هوشمند، این امکان را به افراد می دهد که پروژه های متن باز خود را تبدیل به پول کرده‌‌‌‌‌ و در نهایت دستمزد خود را به صورت اتریوم کسب کنند.

پلتفرم گیت کوین، یک اپلیکیشن دنیای واقعی ایجاد می کند که حوزه ارزهای دیجیتال در برخی موارد فاقد آن است.

آیا گیت کوین یک ارز دیجیتال است؟

گیت کوین نوعی پلتفرم است که با هدف حمایت از پروژه های منبع باز، روش های مختلفی برای تامین مالی کار توسعه دهندگان با استعداد بر روی نرم افزار منبع باز و ترویج همکاری بین توسعه دهندگانی که این کار را انجام دهند، ارائه می کند.

برخی از روش هایی که گیت کوین از طریق آن، از ماموریت خود پشتیبانی می کند، کمک هزینه های توسعه دهنده جوایز، هکاتون ها(hackathons) و کرنل فلوشیپ(Kernel Fellowship) است.

گیت‌کوین همچنین منابع آموزشی، فناوری‌ها، ابزارها و جامعه‌ای را فراهم می‌کند که بر ایجاد زیرساخت‌های عمومی دیجیتال تمرکز دارد.

Gitcoin چیست؟
Gitcoin چیست؟

علاوه بر مشوق‌های مالی برای توسعه‌دهندگان برای شرکت در هکاتون‌ها و جوایز، گیت‌کوین همچنین از مکانیزم تأمین مالی اختصاصی برای تشویق توسعه‌دهندگان برای انجام پروژه‌های منبع باز استفاده می‌کند.

آن را تامین مالی لایه دوم می نامند و به طور خلاصه، پروژه هایی را با جذابیت گسترده از طرف بسیاری از منابع های تامین مالی، بر پروژه هایی با نقدینگی مشابه اما حامیان کمتر اولویت می دهد.

گیت کوین در نوامبر 2017 توسط “کوین اووکی” راه اندازی شد اما از آن زمان تاکنون جامعه محور بوده است.

تاکنون، گیت کوین تقریباً 40 میلیون دلار بودجه برای نرم‌افزارهای منبع باز فراهم کرده است.

همچنین ببینید : کوین گیت (Coingate) چیست؟ و چه کارایی دارد؟

این بودجه بیش از 43000 دلار، سرمایه گذاری کرده است و این فرصت را به مخاطبان می دهد تا بیش از 230000 نفر دسترسی پیدا کنند.

بیش از 310000 توسعه دهنده در ماه در Gitcoin فعال هستند.

گیت کوین چگونه کار می کند؟

گیت کوین ساخت نرم افزار منبع باز را به روش های مختلف انجام می دهد.”کرنال فلوشیپ” یک برنامه هشت هفته ای است که فقط توسعه دهندگان و پروژه های وب3 را قادر می سازد تا به هم متصل شده و روابط ایجاد کرده و محصول خود را بسازند.

برنامه هسته کرنال، یادگیری مشارکتی را ترویج داده‌‌‌‌‌ و به توسعه دهندگان یک پلتفرم رایگان و منبع باز ارائه می دهد تا پایگاه اطلاعات خود را برای شروع در وب3 ایجاد کنند.

مکانیسم کلیدی دیگر، برنامه Bounty Gitcoin است که در آن کاربران می توانند جوایز بدون مجوز یا مجاز را برای توسعه دهندگان ارسال کنند.

هر جایزه دارای جزئیات خاص، جدول زمانی برای تکمیل و سایر اطلاعات مرتبط مورد نیاز است.

توسعه‌دهندگان شرکت‌کننده می‌توانند جوایز را انتخاب کرده و به آنها کمک کنند. پروژه‌هایی که پاداش‌های بزرگ‌تری دارند، معمولاً نرخ‌های ساعتی بهتری نسبت به پروژه‌هایی با جوایز کوچک‌تر ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، پروژه هایی با جوایز بین 1500 تا 5000 دلار نرخ ساعتی 50 تا 195 دلار دریافت می کنند، در حالی که پروژه هایی بین 5000 تا 50000 دلار می توانند تا 500 دلار در ساعت افزایش پیدا کنند.

برای کاربران، جوایز یک راه عالی برای پشتیبانی مسائل فنی است.

سایر شبکه‌ها و ابزارهای ارائه شده توسط گیت‌کوین شامل هکاتون‌های حمایت‌ شده‌‌‌‌‌ که در آن شرکت‌کنندگان برای راه‌حل‌های خود در پروتکل‌های مختلف جوایزی دریافت می‌کنند.

ستایش، آثار هنری منحصربه‌فرد NFT که کاربران می‌توانند آن‌ها را خریداری کرده و به عنوان راهی برای نشان دادن قدردانی خود از کار تکمیل‌شده، هدیه کنند.

GitHub یک مخزن عمومی شناخته‌‌‌‌‌ شده‌‌‌‌‌ است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا سابقه کار خود را به نمایش بگذارند.

چه چیزی گیت کوین را منحصر به فرد می کند؟

ویژگی برجسته اصلی گیت کوین مکانیسم اختصاصی تامین مالی دموکراتیک آن به نام تامین مالی لایه دوم است.

با کمک مالی لایه دوم، کمک‌های مالی افراد با کمک‌های اهداکنندگان بزرگ‌تر که از استخرهای بزرگ‌تر می‌آیند، تطبیق داده‌‌‌‌‌ می‌شوند.

یک فرمول ویژه تضمین می کند که کمک های مالی 1:1 مطابقت ندارند اما به طور نامتناسبی وزن بیشتری به پروژه هایی با پشتیبانی گسترده تر داده‌‌‌‌‌ می شود.

به عنوان مثال، پروژه‌ای که 100 حامی از آن حمایت می‌کنند، کمک‌های مشابه بیشتری نسبت به پروژه‌های دیگر با همان مبلغ دلاری که از یک حامی حمایت می‌کند، دریافت می‌کند.

منطق پشت تامین مالی لایه دوم این است که مخاطبان وسیع تری از کالاهای عمومی استفاده می کنند .

و بنابراین توسعه آنها به جای اینکه به چند کمک مالی بزرگ وابسته باشد، باید از حمایت مردمی بیشتری برخوردار شود.

این نیازها و مشوق های اهداکنندگان، توسعه دهندگان و کسانی که مایل به حمایت از توسعه کالاهای عمومی دیجیتال هستند، همسو می کند.

اهداکنندگان کوچک می‌توانند پروژه‌هایی را که از نظر آنها با ارزش‌ترین هستند، ایجاد کنند، در حالی که توسعه‌دهندگان انگیزه‌ای برای کار بر روی پروژه‌هایی با بودجه خوب دارند.

کمک‌های مالی منطبق از کمک‌های گیت کوین کریپتو گرانت می‌آیند، اگرچه کاربران همچنین می‌توانند استخرها و کمک‌های مالی مشابه خود را ایجاد کنند.

در آن صورت، کاربر عنوان و شرح پروژه واضحی را ارائه و مشخص می‌کند که کدام توکن ERC-20 برای کمک‌های مالی استفاده می‌شود.

گیت کوین در رسانه ها

شناخته‌‌‌‌‌ شده‌‌‌‌‌ ترین حامی گیت کوین، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم است.

که چندین بار با کمک های مالی و از طریق بیانیه های عمومی از این پروژه حمایت کرده است.

بوترین علاوه بر تشویق به حمایت از کمک‌های مالی گیت کوین در حساب توییتر خود، مکانیسم سرمایه‌گذاری لایه دوم را در وبلاگ خود تحسین کرد.

وی اظهار داشت که «می‌تواند به اندازه ظهور بازارهای عمدتاً آزاد در دوران صنعتی و دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی تحول‌آفرین باشد».

او همچنین با ارسال حدود 5 میلیون دلار آکیتا، یک توکن میم با تم سگ، به این پروژه کمک مالی کرده است.

این پول به کیف پول چند امضایی جامعه ارسال شد، که برای ارائه وجوه مشابه برای کمک‌های مالی گیت کوین کریپتو استفاده می‌شود.

در گذشته، بوترین همچنین بر ارزش پروژه‌هایی مانند گیت‌کوین که به تکامل چشم‌انداز DAO و بهبود کالاهای عمومی دیجیتال کمک می‌کنند، تاکید کرد.

گردآوری : وبلاگ تترفا

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا